5/5 - (2 امتیاز)
دی اکسید کربن
دی اکسید کربن

دی اکسید کربن ( CO2 ) یه گاز به نسبت سمی ، بی بو و بی رنگ با طعم کمی اسیدی و تنده. دی اکسید کربن یه ماده تشکیل دهنده کوچک ، اما مهم هواس. این ماده اولیه برای عمر بیشتر گیاه ، لازمه که با استفاده از فرآیند فتوسنتز ، دی اکسید کربن رو از هوا خارج می کنه.

تولید دی اکسید کربن (CO2)

غلظت معمولی دی اکسید کربن ( CO2 ) در هوا در حال حاضر در حدود 0.040٪ یا 404 ppm است. غلظت دی اکسید کربن جوی در یه الگوی فصلی در حدود 6 ppmv ، بالا و پایین می ره. غلظت CO2 در هوا به طور مداوم در 70 سال اخیر هر سال نسبت به سال قبل افزایش یافته. نرخ فعلی افزایش در حدود 2.5 ppm در ساله.

دی اکسید کربن با احتراق و توسط فرآیندهای بیولوژیکی تشکیل می شه. اینها شامل تجزیه مواد آلی ، تخمیر و هضمه. به عنوان نمونه ، هوای بازدم حاوی 4٪ دی اکسید کربنه.

مقادیر زیادی دی اکسید کربن ( CO2 ) توسط کوره های آهک تولید می شه که سنگ آهک ( کربنات کلسیم ) رو برای تولید اکسید کلسیم ( آهک ، برای ساخت سیمان استفاده می شه ) می سوزونه ؛ و در تولید منیزیم از دولومیت ( یک ماده معدنی شفاف متشکل از کربنات کلسیم و منیزیم ). سایر فعالیتای صنعتی دیگه شامل تولید آمونیاک و تولید هیدروژن از گاز طبیعی یا مواد اولیه دیگه هیدروکربن هستن که از اونا نیز مقادیر زیادی دی اکسید کربن تولید می شه.

فروش دی اکسید کربن
فروش دی اکسید کربن

غلظت دی اکسید کربن ( CO2 ) در هوا و گازای جمع شده از منابع احتراق ساده ( بخاری ، دیگای بخار ، کوره ) به اندازه کافی زیاد نیست تا بازیافت دی اکسید کربن از نظر تجاری امکان پذیر باشه. تولید دی اکسید کربن به عنوان یه محصول تجاری مستلزم اینه که از یه جریان گاز نسبتاً زیاد دی اکسید کربن ( CO2 ) غنی بازیابی و پالایش بشه ، به طور کلی جریانیه که به عنوان یه محصول غیرقابل اجتناب از یه فرآیند تولید مواد شیمیایی در مقیاس بزرگ یا به نوعی یه روند بیولوژیکی ایجاد می شه.

تقریباً در همه موارد ، دی اکسید کربن که برای مصارف تجاری ذخیره و پالایش می شه ، در صورت عدم بازیابی در مرحله تولید برای حمل و نقل و استفاده مفید در سایر نقاط ، به هوا بازگردانده می شه.

متداولترین عملیاتی که از آن محصول تجاری دی اکسید کربن حاصل می شه ، گیاهان صنعتی هستن که هیدروژن یا آمونیاک را از گاز طبیعی ، زغال سنگ یا سایر مواد اولیه هیدروکربن و عملیات تخمیر با حجم زیاد که در اون محصولات گیاهی به اتانول تبدیل می شن ، برای مصرف انسان و سوخت خودرو یا استفاده صنعتی تولید می کنن.

خرید دی اکسید کربن

دی اکسید کربن ( CO2 ) از هر دو منبع طبیعی و صنعتی برای تقویت تولید نفت از چاه های قدیمی با تزریق دی اکسید کربن در سازنده های زیرزمینی مناسب استفاده کرده. دی اکسید کربن به طور گزینشی ، در درجه اول در چاه هایی که نه تنها از فشار مجدد بهره مند می شن بلکه از کاهش ویسکوزیته نفت موجود در مخزن ، ناشی از بخشی از دی اکسید کربن ( CO2 ) حل شده در نفت نیز که بهره می بره مورد استفاده قرار می گیره. ( میزان دی اکسید کربنی که در نفت حل می شه با نوع نفت موجود در مخزن متفاوته. اگر اثر کاهش ویسکوزیته حداقل باشه ، نیتروژن که معمولاً ارزان تره ، ممکنه به جای ماده فشار دهنده استفاده بشه. )
دی اکسید کربن باعث احتراق و سوختن نمیشه. هوا با میزان دی اکسید کربن بیش از 10٪ باعث خاموش شدن شعله روشن می شه و در صورت تنفس می تونه جون شما رو به خطر بندازه. چنین غلظتایی ممکنه در سیلوها ، چاه ها ، فاضلابا و موارد مشابه ایجاد بشه. هنگام ورود به این نوع فضاهای محدود باید احتیاط کنین.

خطوط شارژ سیلندر و خطوط مصرفی در گروه صنعتی پرستلی
خواندن مطلب
تولید دی اکسیدکربن
تولید دی اکسیدکربن

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) 1.5 برابر سنگین تر از هواس ، بنابراین در صورت انتشار به هوا در ارتفاعات کم تجمع پیدا می کنه. دی اکسید کربن در دمای 78.5- درجه سانتیگراد ( 109.3- فارنهایت ) به فرم ” یخ خشک ” درمیاد. یک کیلوگرم یخ خشک گنجایش خنک سازی 2 کیلو یخ معمولی رو داره. گاز دی اکسید کربن مایع یا گازی ، اگه تحت فشار قرار بگیره ، از طریق یه فرآیند خودکار برودتی ، یخ خشک رو تشکیل می ده.

دی اکسید کربن از نظر تجاری به عنوان گاز سیلندر فشار قوی ، فشار نسبتاً کم ( حدود 300 psig یا 20 بار ) مایع یخچال یا یخ خشک موجوده. مقادیر زیادی در مکان های صنعتی ساخت کود و پلاستیک و لاستیک تولید و مصرف می شه.

دی اکسید کربن معمولاً به عنوان ماده اولیه برای تولید مواد شیمیایی مختلف مورد استفاده قرار می گیره. به عنوان یه ماده در سیستمای اطفاء حریق ؛ برای گازدار کردن نوشیدنیا ؛ برای انجماد محصولات غذایی مانند مرغ ، گوشت ، سبزیجات و میوه ؛ برای خنک نگه داشتن گوشتا ؛ برای سرد نگه داشتن هوای مخزن هنگام حمل و نقل محصولات غذایی به بازار ؛ برای بهبود بازیافت نفت از چاه های نفتی ؛ و برای تصفیه آب قلیایی.

تولید دی اکسید کربن (CO2)

دی اکسید کربن گازی بی رنگه که تنفس اون در غلظتای بالا ، باعث ایجاد مزه ترش توی دَهن و احساس سوزش در بینی و گلو میشه ( عمل خطرناکی که در اون احتمال خفه شدن شخص بالاس ). این اثر ناشی از حل شدن CO2  در بزاق دهن و تولید محلول اسیدی ضعیفی به اسید کربونیکه.

مولکول دی اکسیدکربن خطی ، دارای دو پیوند دوگانه بین کربن و دو اتم اکسیژنه. ماده ای غیر قطبیه و در دمای پایین تر از 78- درجه سانتیگراد متراکم شده و جسم سفید رنگ جامدی به نام یخ خشک ایجاد می کنه. دی اکسید کربن مایع فقط تحت فشار خاصی تشکیل می شه. به میزان کمی در آب حل می شه و اسید ضعیف ، اسید کربنیک هرگاه فشار گاز دی اکسیدکربن که در حالت عادی برابر با 0.3 میلیمتر افزایش و تجمع گاز دی اکسید کربن در بدن که اصطلاحا به آن هیپرکاپنی گفته می شه ، می تونه باعث ضعف عمومی سیستم عصبی مرکزی از جمله مرکز تنفس شده ؛ سردرد ، اغتشاش شعور ( کانفیوژن ) ، کما و حتی مرگ رو به دنبال داشته باشه.

خفگی و گاز گرفتگی ، همیشه ناشی از افزایش گاز دی اکسید کربن و یا کاهش اکسیژن در هوای محیط نیست ، بلکه گاهی اوقات خفگی ، گازگرفتگی ناشی از استنشاق گازای سمیه. یکی از خطرناک ترین این گازها که می تونه سبب مسمومیت تنفسی و مرگ بشه ، دی اکسید کربنه.