۲۱ نکته در مورد گازهای خنثی ، نجیب ، نادر ، فعال

4.8/5 - (12 امتیاز)

واکنش پذیری گازها

شناخت گاز نجیب ، گاز نادر ، گاز خنثی ، گاز فعال

مصرف کنندگان گاز ها ، اغلب در خصوص ویژگی های گازهای خنثی و بی اثر Inert gases ، گاز نجیب Noble gases ، گاز نادر Rare gases و گاز های فعال Active gases سوالات زیادی می پرسند به ویژه در مورد گاز نیتروژن ، که آیا این گاز ، یک گاز خنثی است یا نجیب یا اکتیو ؟
در این مقاله قصد داریم برای افراد علاقه مند به این حوزه کاری ، اطلاعات مفیدی را در قالب پرسش و پاسخ مطرح کنیم. امید است بتوانیم ابهاماتی که در این خصوص وجود دارد را برطرف و روشن نماییم.

۱- گاز نجیب Noble gas یا گاز نادر Rare gas چیست؟

تعریف ساده : هر یک از گروه های گازهای نادر Rare gas پایداری زیاد و سرعت واکنش بسیار پایینی از خود نشان می دهند . گازهای نجیب اغلب به صورت گاز های تک اتمی یافت می شوند. ضمنا لایه های الکترونی بیرونی را کاملا پر کرده اند ، بنابراین تمایلی به واکنش با عناصر دیگر ندارند ، لذا به ندرت ترکیباتی را با عناصر دیگر تشکیل می دهند.

۲- شش گاز نجیب Noble gas کدامند؟

هلیوم He ، نئون Ne ، آرگون Ar ، کریپتون Kr ، زنون Xe ، رادون Rn

۳- گاز خنثی یا بی اثر چیست؟

گاز بی اثر ، گازی است که در شرایط معینی تغییر نمی کند. گازهای بی اثر اغلب در کاربردهای جوشکاری ، آب بندی یا علامت گذاری به منظور جلوگیری از واکنش های شیمیایی ناخواسته که ممکن است باعث تخریب یک قطعه شود استفاده می شود.

۴- هشت گاز خنثی Inert gas کدامند؟

هلیوم ، نیتروژن ، نئون ، آرگون ، کریپتون ، زنون ، رادون ، کربن دی اکسید

۵- تفاوت بین گاز نجیب و گاز بی اثر چیست؟

گاز ها به صورت گازهای واکنش پذیر و گازهای بی اثر یافت می شوند؛ گازهای نجیب نوعی گاز بی اثر هستند.
تفاوت اصلی بین گازهای بی اثر و گازهای نجیب در این است که گازهای بی اثر تحت واکنش های شیمیایی قرار نمی گیرند در حالیکه گازهای نجیب می توانند در شرایط خاصی تحت واکنشهای شیمیایی قرار بگیرند.

۶- آیا گازهای نجیب در هوا می سوزند؟

گازهای نجیب و مواد شیمیایی بسیار پایداری هستند که به راحتی با سایر مواد شیمیایی واکنش نشان نمیدهند و قابل اشتعال نیستند بسیاری از گازهای نجیب معمولا در هوا یافت می شوند.

۷- آیا نیتروژن یک گاز نجیب است؟

از طرفی نیتروژن یک گاز نجیب نیست چون با دو اتم نیتروژن ، مولکول نیتروژن ( N2 ) را تشکیل میدهند ، بنابراین هیچ الکترون آزاد مانند آرگون ندارند و بنابراین تقریبا در همه کاربرد ها ، همان خواص یک گاز نجیب را دارد . در واقع نیتروژن که 77 درصد جو ما را تشکیل میدهد بسیار غیر فعال است و بعنوان یک گاز بی اثر شناخته می شود.

۸- نیتروژن جز کدام دسته از گازهاست؟

نیتروژن یک گاز بی اثر Inert gas است که برای طیف گسترده ای از کاربرد ها مناسب است و جنبه های مختلف تولید ، پردازش ، جابجایی و حمل و نقل مواد شیمیایی را پوشش میدهد.
نیتروژن واکنش پذیر نیست و برای پوشش Blanketing بسیار عالی است و اغلب به عنوان گاز تصفیه کننده purging gas استفاده می شود.

فرآیند جداسازی گازهای موجود در هوا
خواندن مطلب

۹- آیا نیتروژن یک گاز بی اثر است یا فعال؟

نیتروژن یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی 7 است ( در هسته خود هفت پروتون دارد ). نیتروژن مولکولی ( N2 ) یک ترکیب شیمیایی بسیار رایج است که در آن دو اتم نیتروژن محکم به هم متصل هستند . نیتروژن مولکولی گازی بی رنگ ، بی بو ، بی مزه و بی اثر در دما و فشار معمولی است.

۱۰- چرا گاز نیتروژن بی اثر است؟

نیتروژن پیوند سه گانه ماهیت کوالانسی دارد و در شرایط عادی غیر واکنشی است؛ پیوند سه گانه موجود در نیتروژن بسیار قوی است بنابراین شکستن این پیوندها برای شرکت در یک واکنش ، به انرژی زیادی نیاز دارد از اینرو نیتروژن معمولا به عنوان گاز بی اثر شناخته می شود و از آن استفاده می کنند.

۱۱- تفاوت بین گاز بی اثر و فعال در پروسه جوشکاری چیست؟

گاز محافظ فعال با حوضچه جوش و یا قطره ذوب سیم واکنش نشان می دهد ، بنابراین مشارکت فعالی در فرآیند و همچنین محافظت حوضچه جوش در برابر جو بیرونی دارد. گازهای محافظِ بی اثر به طور فعال با حوضچه جوش واکنش نشان نمی دهند و از استخر در برابر جو محافظت می نماید.

۱۲- چرا گاز های نجیب غیر فعال هستند؟

اتم های گاز های نجیب از قبل دارای پوسته بیرونی کامل هستند ، بنابراین تمایلی به از دست دادن و به دست آوردن یا اشتراک الکترون ندارند. به همین دلیل است که گازهای نجیب بی اثر هستند و در واکنش های شیمیایی شرکت نمی کنند.

۱۳- از چه گازهای بی اثری در جوشکاری استفاده می شود؟

گزینه های گاز بی اثر شامل آرگون ، آرگون بعلاوه هیدروژن و آرگون بعلاوه هلیوم است هلیوم به طور کلی برای افزایش گرمای ورودی ، اضافه می شود که باعث افزایش سرعت جوش میشود.

۱۴- از چه نوع گازی برای جوشکاری MIG استفاده کنیم؟

گاز اصلی برای جوشکاری MIG / MAG ، آرگون (Ar) است. هلیوم ( He ) را میتوان برای افزایش نفوذ و سیالیت حوضچه جوش اضافه کرد. مخلوط آرگون یا آرگون هلیوم را میتوان برای جوشکاری تمام گریدها استفاده کرد.

۱۵- آیا گازهای بی اثر قابل اشتعال هستند؟

گازهای بی اثر یا خنثی غیر قابل احتراق ، غیر قابل اشتعال و غیر واکنشی به بسیاری از مواد هستند. به عنوان مثال میتوان به آرگون ، هلیوم ، نیتروژن و نئون اشاره کرد.

۱۶- با چه روشی گازهای بی اثر را تولید می کنند؟

تولید گازهای بی اثر یا خنثی با تقطیر جز به جزء هوا ، به استثنای هلیوم که از چند منبع گاز طبیعی غنی از این عنصر از طریق تقطیر برودتی یا جداسازی غشایی جدا میشود ، به دست می آید.

۱۷- آیا گازهای نجیب و گازهای بی اثر یکی هستند؟

گازهای نجیب را گاهی گازهای بی اثر نیز می نامند زیرا در شرایط عادی تک اتمی و از نظر شیمیایی بی اثر هستند. این گازها عبارتند از هلیوم ، نئون ،آرگون ، کریپتون ، زنون و رادون

۱۸- آیا اکسیژن واکنش پذیر است یا بی اثر؟

اکسیژن ، واکنش پذیرترین عنصر غیر فلزی است و با سایر عناصر به جز هلیوم ، نئون ، آرگون و کریپتون اکسید می شود.

+۱۸ کاری که باید با نیتروژن مایع انجام داد
خواندن مطلب

۱۹- آیا هیدروژن بی اثر است؟

هیدروژن ، فراوان ترین عنصر شیمیایی در جهان است و برای مدت طولانی به عنوان یک گاز بی اثر استفاده می شده است .

۲۰- چرا اکسیژن یک گاز فعال است؟

اکسیژن با سایر عناصر به جز گازهای خنثی سبک ، ترکیب شیمیایی تشکیل میدهد به عنوان فعال ترین غیر فلز بعد از فلوئور است. اکسیژن به طور مستقیم با اکثر عناصر تعامل دارد.

۲۱- چرا هیدروژن گاز بی اثر نیست؟

هیدروژن یک گاز بی اثر نیست زیرا دارای الکترون های لایه ظرفیتی کامل نیست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.